«دیجیتال نومد» به فردی گفته می‌شود که از طریق فناوری ارتباطات به کسب درآمد برای زندگی خود می‌پردازد اما اصل و پایه‌ی زندگی او بر اساس سفر و کوچ نشینی بنا نهاده شده است. این افراد اغلب از راه دور و از کشورهای دیگر، کافی‌شاپ‌ها، کتابخانه‌های عمومی یا از داخل ماشین‌های کاروان کار می‌کنند. کار دیجیتال نومدها همیشه به واسطه اسمارت‌فون‌ها، لپ‌تاپ‌ها یا تبلت‌ها انجام می‌شود و از هات‌اسپات‌های موبایلی بهره می‌گیرند.

کسانی که تصمیم می‌گیرند دیجیتال نومد بشوند کسانی هستند که نمی‌خواهند به‌لحاظ مالی به شرکت یا فرد خاصی وابسته باشند یا عموما دوست ندارند محدود به کار در یک جای ثابت باشند. این افراد همیشه در حرکت و در سفر هستند و هرگز جای ثابتی برای زندگی خود ندارند.

معنی «دیجیتال نومد» چیست؟

اولین باری که این واژه مورداستفاده قرار گرفت به سال ۱۹۹۷ میلادی باز می‌گردد. این عنوان کتابی بود که انتشارات وایلی آن را منتشر کرد و نویسنده‌های کتاب هم Tsugio Makimoto و دیوید منر بودند. در آن زمان این عبارت بسیار نامفهوم بود و کسی از معنی دقیق آن آگاهی نداشت.

اما در کتاب اشاره شده بود، دیجیتال نومد فردی است که از با استفاده از اینترنت بی‌سیم، اسمارت‌فون، تماس تلفنی اینترنتی یا اپلیکیشن‌های مبتنی بر ابر، از راه دور کار می‌کند و مهم نیست که در کجای دنیا حضور دارد.

چطور میتوانید دیجیتال نومد شوید

برای اینکه یک خانه‌به‌دوش دیجیتالی تمام عیار شوید باید یک‌سری ترفند و راهکار بلد باشید و پیش‌زمینه‌هایی هم در این رابطه داشته باشید. اول از همه، باید عاشق سفر و تجربه مسایل جدید باشید. اگر این عشق و علاقه را نداشته باشید، این سبک از زندگی برایتان کسالت‌آور و حتی فاجعه خواهد بود.

بسته به اینکه هر چند وقت‌یک‌بار جابه‌جا می‌شوید، باید بدانید که شرایط ثابت و مطمئنی نخواهید داشت. دوم اینکه باید در این کار مصمم و با پشتکار باشید. لازم است پیش از بستن کوله‌بار سفر و مسافر همیشگی جاده‌ها شدن از تمامی تعلقات خود در خانه دست بکشید زیرا ممکن است دیگر نخواهید به آنجا بازگردید.