انتخاب رشته

بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت ، دانش اموزان پایه نهم که در مرحله  انتخاب رشته می باشند بایستی بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات  پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم ، هشتم ، نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت.همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است.  انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد برای مثال اگر دانش آموزی رتبه ی لازم  برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد بایستی در گروه های فنی و یا انسانی و … دست به انتخاب بزند.نکته ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه در انتخاب رشته می باشد. در گذشته‌اي نه چندان دور بسياري از پدران و مادران، آينده و شغل مناسب براي فرزندانشان را در چند رشته و شغل محدود مي‌ديدند، امروزه پهناي تخصص‌ها و قابليت‌هاي فني موردنياز جامعه بسيار وسيع‌تر شده است و زمينه‌هاي مختلفي از رشته‌هاي كاملاً فني تا رشته‌هاي خدماتي، هنري، كشاورزي وغیره را در بر مي‌گيرد. با توجه به اين گستردگي، ضروريست براي تعيين راه آينده دقت و تمركز بيشتري صورت گيرد.انتخاب رشته بعد از پایه نهم، یکی از مهم ترین مراحل تحصیلی هر دانش آموز است.

اهمیت انتخاب رشته پایه نهم

اهمیت این انتخاب، از جایی بیشتر می شود که اگر منطبق بر استعدادهای دانش آموز, رشته ی او انتخاب نشود، ممکن است باعث افت تحصیلی و عدم موفقیت نهایی در کنکور سراسری شود. همگام با هدایت تحصیلی در پایه نهم باید رشته ای انتخاب شود که مطابق با استعدادها و قابلیت های ذهنی، جسمی و روحی دانش آموز پایه نهم باشد.انتخاب رشته و هدایت تحصیلی دبیرستان در پایه نهم، یکی از اولین چالش های سرنوشت ساز زندگی هر انسانه اگه به درستی پشت سر گذاشته بشه ادامه ی مسیر هم با احتمال موفقیت خیلی بیشتری طی میشه; انتخاب رشته ی دبیرستان روی انتخاب رشته ی دانشگاه و در ادامه انتخاب  شغل و حتی انتخاب همسر تاثیر میذاره; مجموع همه ی اینها میشه رضایت و لذت از زندگی و البته که انتخاب نادرست باعث میشه که استعداد های خودمون و هم فردی که میتونسته الان جای ما باشه رو اشغال کنیم و جامعه رو از بهره مندی از این توانایی ها محروم کنیم. خب توی دبیرستان و دانشگاه هم که مشخصه افت پی در پی تحصیلی یه حجم عظیمی از عزت نفسمونو از بین میبره و رغبتمون به درس خوندن پایین میاد. اینکه امسال ۱۴ هزار نفر در آزمون تغییر رشته شرکت کردن و در پایه ی یازدهم به رشته ی مورد علاقه اشون رفتن, حاکی از اینه که هرچه زودتر و دقیق تر باید بتونیم مسیرمونو روشن کنیم و برای آنچه که در آینده میخواهیم بسازیم از الان به فکر باشیم. پدر و مادرها در نظر داشته باشند که صرفاً این که شما دوست داشته باشید فرزندتون تو انتخاب رشته پایه نهم و همگام با هدایت تحصیلی و گذروندن مراحل مختلف مشاوره اتخاب رشته نهم و هدایت تحصیلی، سراغ چیزی بره که شما دوست دارید مطلقاً غلطه و متاسفانه به دلیل غلط بودن روند انتخاب رشته نهم و عدم استعدادیابی دقیق و همچنین ارزیابی دقیق روحیات و اخلاقیات شغلی و مهارت زندگی دانش آموز پایه نهم، والدین با اشتباهات خیلی مهلک تری هم روبه رو می شن. بهترین شکل برای انتخاب رشته نهم، علاوه بر صداقت در پر کردن فرمهای متعدد استعداد شغلی و استعداد تحصیلی، صحبت کردن و ریشه یابی علایق، استعدادها و روحیات یک دانش آموزه. یک مشاور توانمند بعد از مرور پرسشنامه ها و فرمهای متعدد باید یک درک کلی پیدا کنه و بعد تمام اونها رو کنار بذاره و شروع کنه دو کلمه منطقی و کاملاً حرفه ای با دانش اموز صحبت کنه. چطور ممکنه چند تا فرم طراحی شده بتوانند بگویند که شما به چه دردی می خورید. خیلیها هستند که در اکثر زمینه ها استعداد دارند و اتفاقا این دانش آموزان کسانی هستند که به فرآیند مشاوره انتخاب رشته خیلی بیشتر نیاز دارند..

عوامل تاثیرگزار در انتخاب رشته پایه نهم

۱-علایق خود دانش آموزان که ۱۰ درصد را شامل می شود.

۲-نظر و مشاوره والدین که ۵ درصد را در برمی گیرد.

۳-نظر معلمان تمام درس ها که ۱۰ درصد را شامل می شود.

۴-نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است ۳۵ درصد تاثیر گزار است.

۵-نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که ۳۵ درصد را شامل می شود.

۶-نظر مشاور تحصیلی ۱۰ درصد تاثیر گزار می باشد.

با توجه به گستردگي علوم و فنون و مهارت‌ها در جامعه‌ي امروزي و تخصصي‌تر شدن دانش و همچنين تعدد مشاغل، نياز جامعه به افرادي كه دانش و مهارت خاصي در عرصه‌ي معيني از فعاليت‌هاي اجتماعي داشته باشند، فزوني مي‌يابد.انتخاب رشته پایه نهم یکی از اولین و مهمترین چالش‌هایی است که دانش‌آموزان با آن روبه‌رو می‌شوند.هر مسیری که این دانش‌آموزان انتخاب کنند با احتمال بالایی نتیجه‌اش تا پایان عمر همراه آنها خواهد بود.بسیاری از دانش‌آموزان با توجه به معیارهای نامناسب در این سن رشته‌ای را انتخاب می‌کنند و نتیجه آن را تا دانشگاه و محیط کار و همه سال‌های آتی زندگی به همراه خود دارند.قطعا هیچ کس بهتر از شما نمی‌تواند توانایی‌ها و علائق شما را شناسایی کند.این شما هستید که می‌دانید در درس‌های استدلالی توانایی بیش‌تری دارید یا در درس‌های حفظی.بنابراین باید خودتان توانایی‌های خود را شناسایی کرده و تصمیم اولیه را بگیرید.

زمان انجام هدایت تحصیلی پایه نهم

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش شروع فرایند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان را بعد از اعلام نتایج امتحانات خردادماه ۹۷ اعلام کرد و او گفت: دانش‌آموزان پایه نهم تحصیلی ۹۷ پس از تمام شدن امتحانات و اعلام نتایج می‌توانند نسبت به هدایت تحصیلی خود اقدام کنند.پس از امتحانات خرداد کارنامه کتبی در اواخر خرداد صادر شده و پس از آن کارنامه هدایت تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد و دانش آموزان میتوانند برای ثبت نام به مدارس متوسطه دوم مراجعه کنند. فرآیند هدایت تحصیلی از ۱۵ تیرماه به بعد آغاز شده و اعلام زمان مراجعه به مدارس برای دریافت فرم‌های هدایت تحصیلی پس از بررسی ظرفیت‌های رشته های مربوطه از سوی مناطق مختلف صورت خواهد گرفت.

شرایط انتخاب رشته پایه نهم

همانطور که اغلب شما میدانید نظام آموزشی چند سالی است که دستخوش تغییرات شده است.ما در این نوشته سعی داریم شرایط جدید که در بحث انتخاب رشته پایه نهم اعمال میشود را بررسی کنیم.برخلاف گذشته که تنها ملاک انتخاب رشته نمرات پایه نهم بود ،با تغییر نظام آموزشی تمامیه نمرات دوره اول متوسطه که شامل پایه هفتم،هشتم ونهم است،در انتخاب رشته تاثیر گذار است.و البته قابل ذکر است ضریبی که به درس ها تعلق میگیرد یکسان است.

انتخاب رشته پایه نهم به رتبه دانش آموز بستگی دارد.یعنی اگر دانش آموز رتبه لازم را برای ورود به رشته مورد علاقه اش بدست نیاورد نمیتواند به آن ورود کند.از دیگر شرایط انتخاب رشته در پایه نهم مقدار سهمیه است.مثلا اگر در یک منطقه سهمیه ورود به رشته ریاضی ۱۰۰ نفر باشد وشما علی رغم معدل ورتبه خوب جزء ۱۰۰نفر اول نباشید نمیتوانید وارد رشته ریاضی شوید.

نکات مهم در انتخاب رشته پایه نهم

اولویت اول میزان علاقه مندی دانش آموز است.نتیجه ای که دانش آموز در امتحانات مشاوره ای مدرسه کسب کرده اند در اولویت دوم است.نظر والدین ومعلمانی که وظیفه تدریس دروس تخصصی را برعهده دارند.با اجرای نظام جدید آموزشی ۳-۳-۶ دانش‌آموزان از آغاز مقطع متوسطه دوم رشته‌های تخصصی مورد نظر خود را می‌خوانند و انتخاب رشته در کلاس نهم انجام می‌شود.دانش‌آموزانی که امسال در مقطع هفتم درس می‌خوانند، از دو سال دیگر باید رشته مورد نظرشان را در کلاس نهم انتخاب کنند.انتخاب رشته در کلاس نهم بتدریج طی دو سال دیگر به صورت کامل اجرا می‌شود، دانش‌آموزان کلاس هفتمی باید از آغاز سال تحصیلی به فکر رشته مورد نظر خود باشند چون نمرات درسی سال هفتم و هشتم در انتخاب رشته دانش‌آموزان به عنوان یکی از فاکتورهای انتخاب رشته حائز اهمیت است.تمام مشاورانی که در مقطع متوسطه فعالیت داشتند به متوسطه اول منتقل می‌شوند؛ البته این به آن معنا نیست که در متوسطه دوم از مشاوره بی‌نیاز هستیم.

نقش دروس پایه نهم در انتخاب رشته نهم

تمام تلاشتان را برای مطالعه خوب و موفقیت در درس های سال اول دبیرستان به کار گیرید و از تنبلی و بی خیالی و کم کاری به شدت پرهیز کنید.درس های سال اول دبیرستان سخت تر سنگین تر و مفهومی تر ز سال های گذشته است اگر موفقیتی متناسب با توانایی های خود در درس های امسال به دست نیاورید علاوه بر داشتن پایه ضعیف درآینده علاقه خود را نیز نسبت به آن دروس از دست میدهید و ممکن است هدایت تحصیلی شما نیز به شکل کاملا صحیح نیز انجام نگیرد دقت کنید که در هیچ درسی ضعیف نباشید و هر مشکلی در زمینه مطالعه درس را در ابتدای روز و در همان اوایل سال با مشاورتان در میان بگذارین.هرگز به خاطرضعف در نتیجه کم کاری خودتان در درس تخصصی یک رشته آن رشته و درس را رها نکنید مگر اینکه در آن در متوسط باشید و کنار دیگر عوامل دیگر انتخاب رشته پایه نهم به دهم به این نتیجه برسید که این رشته برای شما مناسب نیست.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *