ریسک پذیری

ریسک‌ پذیری دلهره‌آور است، خواه در بازی دوستانه‌ی پوکر، خواه وقتی تصمیم‌ می‌گیرید شغل اصلی‌تان را برای شروع ایده‌ی تجاری‌تان رها کنید. اغلبِ افراد از ریسک‌ کردن دوری می‌کنند. تنها دلیلش هم این است که سکون راحت‌تر از حرکت است. جالب است بدانید اکثر افراد موفق به شما خواهند گفت اصلی‌ترین علت موفقیت‌‌های‌شان اشتیاق وصف‌ناپذیر آنها برای ریسک‌ کردن در کار‌هایی بوده است که افراد پیرامون‌شان هیچ تمایلی به آنها نداشته‌اند: خواه تولید محصولی باشد که هیچ‌کس سودی برای آن پیش‌بینی نمی‌کند، خواه سرمایه گذاری مقداری پول در کسب‌وکاری که همه‌ی افراد آن را دیوانگی می‌دانند.

تاثیر ریسک پذیری در موفقیت

اگر مي خواهيم انساني موفق باشيم هرگز ترس و اضطراب را در وجودمان راه ندهيم. زيرا اين ترس تمام وجود ما را خواهد گرفت و نمي توانيم كاري انجام دهيم و يك مانع بزرگ براي پيشرفت خود ايجاد كرده ايم. حتما مشاهده كرده ايم انسان هاي ساده و بدون جرات ريسك كردن حقوقي مي گيرند و بدون هيچ هدفي زندگي مي كنند و اهل ريسك نيستند. حتي از گرفتن يك وام هم ترس دارند كه مثلا شايد پرداخت نشود از اين رو زندگي بسيار ساده و با زحمت و مشقت را تحمل مي كنند، زيرا انساني كه هيچ گاه شنا نكرده است از آب وحشت دارد، اما اين انسان اگر چند باربه اجبارداخل آب برده شود كم كم شناگر ماهري مي شود، زيرا نعمت هاي خدادادي مربوط به عده خاصي نيست، بلكه براي همه انسان هاست منتهي آنهايي كه از اين نعمات برخوردار نيستند، جرات نكرده اند از آن استفاده كنند، زيرا ترس از هر كارعادي خودش يك گناه محسوب مي شود.

مفهوم ریسک

تعریف ساده از ریسک، سوالاتی را درباره ی چگونگی اندازه گیری احتمالات و نتایج مطرح می کند.   در اکثر تعاریف دیگر نیز از همین عناصر استفاده شده است.  ریسک نمی تواند مستقیماً مشاهده شود اما نیازمند بعضی محاسبات است تا مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد.ریسک و تصمیم گیری ارتباط نزدیکی با هم دارند. تصمیم گیری در موقعیت های مختلفی که درجات مختلفی از ریسک را به همراه دارند، انجام می گیرد؛ نا گفته نماند که رمز موفقیت در از بین بردن شرایط ریسک و مخاطره نیست، بلکه مدیر باید بتواند برای دستیابی به جایگاه قابل قبول و مناسبی در پیوستار میزان اطمینان، به موفقیت قابل توجهی نایل گرددریسک یک مفهوم است مفهومی که از سالیان دور در زندگی بشری قد علم کرده است زمانی که انسان غارنشین به دنبال شکار از غارش خارج می شد, ریسک می کرد و زندگی خود را به خطر می انداخت امروز هم که انسان امروزی پایش را از خانه بیرون می گذارد, به محل کارش می رود و سفر می رود, ریسک می کند .

نتیجه ریسک پذیری افراد موفق

افراد موفق همیشه به استقبال چالشهای جدید میروند. آنها میدانند که چالش جدید باعث رشد و پیشرفت میگردد، زیرا هر چالش جدید، منطقه آسایش فرد را گسترش میدهد. چالش جدید فرصتی برای عبور از منطقه آسایش فعلی هست. بیاد داشته باشید که منطقه آسایش هیچ وقت از بین نمیرود، بلکه هربار توسعه پیدا میکند.  گسترده شدن و توسعه منطقه آسایش ، نشان از قویتر شدن فرد مورد نظر دارد. فرد در مقابله با چالش جدید احساس نا امنی میکند. افراد ناموفق،  چالش را پس زده و از انجام کار جدید و ریسک خودداری میکنند زیرا در منطقه آسایش فعلی احساس راحتی میکنند. این احساس راحتی به منزله داشتن احساس خوب و زندگی مورد قبول نیست، بلکه “ذهن نیمه آگاه آنها را از پذیرش ریسک و چالش جدید باز میدارد. من عاشق ریسک کردنم، حتی ریسک کوچک. پذیرش ریسکهای کوچک ما را برای تحمل چالش و ریسکهای بزرگتر آماده میکند. افراد زیادی هستند که دوست دارند، همیشه در حاشیه امنیت بسر ببرند. حاشیه امنیت جایی است که آنها در ماندن در آنجا از پذیرش ریسک خودداری میکنند. زندگی این افراد توسط روتین و قوانین خاصی اداره میشود. اقداماتی که این افراد در زندگی انجام میدهند غالبا بر اساس ایده ها، تجربیات و نظرات افرادی است که معمولا هم در زمینه مورد نظر  خبره و حرفه ای نبوده،  اداره میشود. آنها زمانی که کاری را میخواهند انجام دهند از برادر، خواهر، پدر، مادر، پسر خاله و دوست و … نظرشان را در مورد آن میپرسند و جالب اینجاست که به توصیه آنها گوش کرده و ممکن است از تجربه و امتحان کردن آن کار و ایده دست بردارند، در صورتی که در مورد هر کاری باید به شخص متخصص مراجعه کرد و یا کتابهای این افراد را مطالعه کرد و سپس تصمیم گرفت.

ریسک پذیری بیشتر آقایان نسبت به خانمها

تحقیقات مشخص کرده است مردها بیش از زن ها به خطر کردن تمایل نشان می دهند. مردها وقتی تحت فشار روحی و اضطراب قرار می گیرند، بیش از زن ها خطر می کنند و برعکس در موقعیت های نگران کننده زن ها تاحد امکان از خطر کردن اجتناب می کنند و محتاط تر می شوند و به همین دلیل وقتی مرد و زن در موقعیت های استرس آور کنار هم باشند، با کمک یکدیگر هوشمندانه تر عمل می کنند.بنا به گفته محققان، تفاوت رفتاری زن ها و مردها ژنتیک و ناشی از تکامل و بقای انسان است. مردهای دوران انسان های اولیه برای تامین غذای خانواده مجبور به شکار بودند و زن ها نیز با رفتارهای محتاطانه و هوشیارانه باید خانواده را کنار یکدیگر حفظ می کردند.همچنین زن ها هنگام تصمیم گیری درباره یک موضوع، دو برابر مردها دقت و تفکر می کنند. این مساله در تصمیم گیری های طولانی مدت مانند ازدواج خود را بهتر نشان می دهد. زن ها هنگام ازدواج بیشتر مراقب هستند و می اندیشند در حالی که مردها روش های هوسی و ماجراجویانه را به کار می بندند.

داشتن قدرت ریسک پذیری

اين قدرت ريسك پذيري فرد است كه باعث مي شود روشهاي مختلف كسب درآمد یا شیوه های مختلف انجام کارها را بيازمايد و از شكست در آنها به سكون و بي حركتي نرسد .يعني تا انسان ريسك نكند پيشرفتي حاصل نخواهد شد اما این ریسک باید در حد معقول و حساب شده باشد .کارآفرینان موفق کسانی هستند که برای سود بیشتر خطرات کار را تجزیه تحلیل می کنند و به حداقل می رسانند .ريسك در زندگي هر فردی در اجتماع وجود دارد، منتها برخي از ريسك ها در نظر ديگران ريسك محسوب نمي شوند و در نظر برخي نيز ريسك هاي ديگران بازي با مرگ و زندگي است . اين امر باعث تفاوت قدرت ريسك پذيري افراد می باشد و آنها را از هم متمایز می کند .اگر مي خواهيد انساني موفق باشيد هرگز ترس و اضطراب را در وجودتان راه ندهيد. زيرا اين ترس تمام وجودتان را فرا خواهد گرفت و نمي توانيد كاري انجام دهيد و يك مانع بزرگ براي پيشرفت خود ايجاد كرده ايد. انسان هاي ساده و بدون توان ريسك كردن بدون هيچ هدفي زندگي مي كنند . از اين رو زندگي بسيار ساده و با زحمت و مشقت را تحمل مي كنند، زيرا انساني كه هيچ گاه شنا نكرده است از آب وحشت دارد، اما اين انسان اگر چند بار به اجبار داخل آب برده شود كم كم شناگر ماهري مي شود، زيرا نعمت هاي خدادادي مربوط به عده خاصي نيست، بلكه براي همه انسان هاست منتهي آنهايي كه از اين نعمات برخوردار نيستند، جرات نكرده اند از آن استفاده كنند .

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *