استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند (به انگلیسی: Startup Weekend) یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) بر‌گزار می‌گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه‌ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.

مفهوم استارتاپ

اسـتارتاپ، به شرکت های نوپایی گفته می شود که با یک ایـده سـاده و اولیه شروع می کنند و به سـرعت رشد می کنند. اسـتارتاپ ها به سـرمایـه هنـگفـتـی نیـاز نـدارنـد و با یـادگیـری سریـع و تـکنـولـوژی رشد می کنند. این روزها تعریف استارتاپ که توجه روزافزونی را به خود جلب می‌کند با شک و تردید‌های زیادی همراه است. برخی معتقدند استارتاپ‌ها نوپا هستند، برخی دیگر بر کوچک بودن استارتاپ‌ها تأکید دارند، عده‌ای باور دارند استارتاپ بی چون‌وچرا یک کسب‌وکار فن‌آورانه است. اگر می‌خواهید از این سردرگمی رها شوید با ما همراه شوید

مفهوم استارتاپ ویکند

این برنامه جهانی تا بحال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا بر‌گزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده است. در استارتاپ ویکند ایده‌های زیادی مطرح می‌شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا! این برنامه از ساعت ۶ بعدازظهر روز جمعه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز یکشنبه ادامه دارد. در این برنامه شرکت کنندگان (کمتر ۱۰۰ نفر در ۱۰ تیم) همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می‌گردند ایده‌ها را به کسب و کار تبدیل می‌نمایند. در پایان برنامه تیم‌ها پروژه‌های خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و استادان دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌نمایند. این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و … حمایت تجاری می‌گردد. استارت‌آپ‌ها معمولا نیاز به سرمایه اولیه هنگفتی ندارند و به کمک فناوری توسعه پیدا می‌کنند. هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن، شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید.

استارتاپ ویکند به زبان ساده

استارت آپ ویکند یک همایش و رویداد آموزشی- تجربی در سراسر دنیا است و همانطور که از نامش پیداست معمولا در انتهای هفته برگزار می شود. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا انتهای هفته طی ۵۴ ساعت ایده یا پروژه هایی را مطرح و آماده نمایند.گفته می شود ایده اصلی این گونه رویدادها برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ توسط فردی به نام اندرو هاید طرح ریزی شد. در این گروه عده از افراد آخر هفته در مورد یک ایده کسب و کار هم فکری می کردند تا آن را اجرایی سازند. پس از انتشار موفقیت آن همایش آخر هفته دیگری چند ماه بعد از آن، در ونکوور کانادا برگزار شد. سرانجام در سال ۲۰۰۹ این گونه گردهمایی های آخر هفته ای به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی ثبت شد.

 هدف استارتاپ ویکند

هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید. با افراد و شریک های جدیدی آشنا می شوید که می توانند در پیشبرد ایده شما یا سرمایه گذاری روی آن به شما کمک کنند. در کشور ما نیز یک دوره استارتاپ ویکند برگزار شده است. فراموش نکنید بسیاری از شرکت هایی که در حال حاضر در دره سیلیکونی، قلب فناوری دنیا حضور دارند، ایده های خود را به این شکل مطرح کردند و امروزه به ابر شرکتهای فناوری دنیا تبدیل شده اند.شبیه سازی محیط کسب و کار و چالشهای راه اندازی و کار کردن در محیط های استارتاپی. ( در حد بضاعت ۵۴ساعت سازی بین افراد و مربیان و جامعه پویای هر منطقه.آموزش اصول اولیه و ادبیات این حوزه.آشنا سازی اولیه با تشکیل تیم و کارتیمی و تقسیم وظائف و انواع ارائه و تمرکز بر اجرا و اعتبار سنجی و … در کل ایجاد نگرشی صحیح و نوین به کارآفرینی.افراد باوجود ثبت‌نام در این استارت آپ ها اصلاً نمی‌دانند که منتظر چه هستند. برخی از آن خوششان می‌آید و برخی آن را ترک می‌کنند. اما این آخر دنیا نیست.شما باید برای ایجاد اعتماد و انگیزه در تیم خود تلاش کنید. زمانی که افراد تصور کنند در تیم مؤثر هستند بیشتر تلاش می‌کنند. تمام افراد تیم افراد خاص هستند بنابراین باید مطمئن باشید که آن‌ها در زمان لازم وظیفه خود را به‌خوبی انجام می‌دهند. شاید برخی بخواهند تیم را ترک کنند اما اگر انگیزه لازم را در آن ایجاد کنید هیچ‌چیز مانع آن‌ها نمی‌شود. هدف از برگزاری این رویداد تقویت اکوسیستم کارآفرینی از طریق آموزش علمی و عملی افراد مشتاق به راه اندازی کسب و کار شخصی و اجرایی کردن ایده های خود مطابق با اصول علمی کسب و کار می باشد.

استارت آپ ویکند و رونق تجاری

ایجاد انگیزه بین دانشجویان و ترویج و تقویت فرهنگ کارآفرینی یکی از دغدغه های اصلی معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان است تا به افزایش کارآفرینی کشور کمک کند. این یعنی دانشگاه ها و دانشجویان درگیری بیشتری در برنامه هایی که آن ها را تشویق می کند یا در زمینه کارآفرینی آموزش می دهد و با مسائل فناوری آشنا می کند، داشته باشند.هر وقت پای خلاقیت و اجرای ایده های خلاقانه به میان می آید، یکی از مهم ترین مشکلات پیش رو نبودن سرمایه است. پول هرچند که درمان همه دردها نیست، اما برای بروز خلاقیت و پا گرفتن ایده های کسب و کارعامل مهمی است. همین هم سبب ایجاد شرکت هایی شده که سعی دارند دست خلاق ها را در دست سرمایه دارها بگذارند. بین دانشجویان و چیزی که در مورد کسب و کارهای استارت آپ اهمیت ویژه ای دارد،سرعت در ارائه کار است. زیراهر لحظه ممکن است ایده ای که در ذهن یک گروه است، توسط گروهی دیگر به مرحله اجرا برسد. کسی که اقدام به راه اندازی استارت آپ می کند، یک مسئله دیگر را هم باید درنظر قراردهد. بسیاری از ایراد های موجود در طرح اولیه در صورتی خودشان را نشان می دهند که به مرحله اجرا برسد. در نتیجه باید وسواس را کنار گذاشت و ایده به اجرا تبدیل شود.استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی با متد بین المللی است که در ۳ روز متوالی برگزار می گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا در طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند.

مدل اجرایی استارتاپ ویکند

در روز اول این رویدادها معمولا با ایده پردازی و رای گیری میان ایده ها آغاز خواهد شد.در روز دوم معمولا از ابتدای صبح، تیم ها کار خود را شروع می کنند و بعد از طوفان فکری و بحث بر روی جوانب مختلف ایده ی خود، همزمان بوم را هم برای آن تکمیل خواهند کرد. همزمان با این کار، طراحی لوگوی مربوط به کسب و کار هم انجام می شود که می توانید از اینفوگرافیک رنگ مناسب برند شما چیست؟ برای طراحی لوگوی خود کمک بگیرید.برای تکمیل بوم، معمولا کارگاهی برای شرکت کنندگان در نظر گرفته خواهد شد. بستگی دارد که بومی که برای رویداد شما استفاده می شود، بوم ناب باشد و یا بوم مدل کسب و کار.روز سوم:در روز سوم که روز آخر این رویدادهاست، فرصت کار تیمی رو به اتمام است و تیم ها می بایست کار تیمی خود در تمام این رویداد را در این روز برای داورها ارائه دهند. تهیه اسلایدها و شیوه ی ارائه در چنین روزی تکنیک هایی دارد.

1 نظر

  • مطلب خوب و مفیدی بود. ممنون از شما.
    خداقوت

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *