دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی در ابتدا در سال ۱۳۵۹، در پی تصویب ستاد انقلاب فرهنگی از ادغام ۹ مرکز آموزش عالی و با عنوان « مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی » بنیاد نهاده شد و سپس در سال ۱۳۶۲ نام آن به « دانشگاه فنی و مهندسی» و در سال ۱۳۶۷ به «دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی » تغییر یافت.

علاوه بر رشته مخابرات با قدمت ۷۵ ساله، رشته نقشه برداری این دانشگاه ۴۹ سال و دانشکده مهندسی مکانیک آن ۳۰ سال قدمت دارند. فعالیت‌های آموزشی دانشگاه در حال حاضر در شش دانشکده مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی نقشه برداری، مهندسی صنایع و علوم و با ۱۶ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۴۴ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۴ رشته تحصیلی در مقطع دکترا متمرکز است. از مجموع بیش از ۳۷۵۴ نفر دانشجوی دانشگاه ، بیش از ۲۹۱۳ نفر در مقطع کارشناسی، ۷۶۳ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۷۸ نفر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده ها، امکانات تحقیقاتی و مطالعاتی :

این دانشگاه دارای ۶ دانشکده مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، علوم، مهندسی صنایع و مهندسی نقشه برداری است. دانشکده مهندسی برق دارای اولین آزمایشگاه آنتن در کشور است.

مراکز تحقیقاتی :

مرکز علوم و فنون و مرکز مشاوره و تحقیقات دفتر مرکزی دانشگاه  صنعتی خواجه نصیر طوسی به عنوان مراکز تحقیقاتی مشغول فعالیت هستند.

آزمایشگاه ها :

دانشگاه  صنعتی خواجه نصیر طوسی دارای تعداد زیادی آزمایشگاه است که در آن ها علاوه بر آموزش دانشجویان توان کارهای تحقیقاتی وجود دارد.

کتابخانه مرکزی :

دانشجویان و کارکنان دانشگاه  صنعتی خواجه نصیر طوسی از امکانات ۶ کتابخانه در دانشکده ها و سازمان مرکزی این دانشگاه بهره مند هستند. در کتابخانه مرکزی ۹ هزار و ۸۰۹ جلد کتاب فارسی، ۲۳ هزار و ۶۴۱ جلد کتاب غیر فارسی ، ۱۰۶ عنوان مجله لاتین و ۵۰ عنوان مجله فارسی موجود است. این کتابخانه ۹ بانک اطلاعاتی دارد. همچنین یک هزار و ۷۰۰ عنوان منابع غیر چاپی در زمینه عمران، ۲ هزار و ۲۰۰ عنوان در زمینه علوم، و ۶۷۰ فقره در زمینه برق موجود است.

اعضای هیات علمی و دانشجویان :

در دانشگاه  صنعتی خواجه نصیر طوسی ۳ هزار و ۷۵۴ دانشجو در حال تحصیل هستند. ۲۳۲ نفر عضو هیات علمی این دانشگاه می‌باشند.

امکانات و خدمات دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر طوسی :

در حال حاضر ۸ خوابگاه مخصوص متاهلین، ۳ خوابگاه خواهران، و ۵ خوابگاه برادران در این دانشگاه موجود است. دانشجویان از خدمات مشاوره دانشجویی، اجتماعی، فرهنگی و روان شناسی، برخوردارند و خدمات رفاهی همچون وام تحصیلی و مسکن، بیمه خدمات درمانی و حوادث، سلف سرویس، خدمات بهداشتی و درمانی به آنان ارایه می شود.

امکانات ورزشی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی :

این دانشگاه دارای سالن بدنسازی در خوابگاه ها و دانشکده ها، ۳ زمین روباز به طور جداگانه برای بسکتبال، والیبال و فوتبال و ۲ زمین تنیس روی میز است. هر رشته ورزشی نیز یک سالن اختصاصی به صورت ایستگاه تندرستی غیر فعال دارد.

 

آدرس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی

سازمان مرکزی دانشگاه

آدرس : تهران – میرداماد غربی – پلاک ۴۷۰ – موقعیت روی نقشه
کد پستی : ۱۹۶۹۷۶۴۴۹۹ صندوق پستی: ۴۴۱۶-۱۵۸۷۵ تلفن: ۳-۸۸۸۸۲۹۹۱ , شماره داخلی+ ۸۴۰۶۴

دانشکده های مهندسی برق و کامپیوتر

آدرس : آدرس: تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به پل سید خندان کد پستی : ۱۶۳۱۴ صندوق پستی: ۱۳۵۵-۱۶۳۱۵ تلفن: ۸۸۴۶۲۱۷۷

دانشکده مهندسی مکانیک، صنایع و علم مواد

آدرس :تهران – میدان ونک – خیابان ملاصدرا-خیابان پردیسکد پستی : ۱۹۹۹۱۴۳۳۴۴ تلفن:۸۸۶۷۴۸۴۱

دانشکده مهندسی عمران، ژئودزی و ژئوماتیک

آدرس :تهران – خیابان ولیعصر- تقاطع میرداماد غرب کد پستی : ۱۹۹۶۷۱۵۴۳۳تلفن:۸۸۷۷۰۲۱۸

منبع: وبسایت دانشگاه خواجه نصیر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *