معرفی رشته زبان روسی

همسایگی با کشور روسیه و روابط دیرینه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با این کشور و توان بالای علمی دانشگاه‌ های روسی زبان، بخصوص در رشته‌های علوم‌انسانی و فنی، جایگاه زبان روسی در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق و در نهایت ادبیات غنی زبان روسی موجب تأسیس رشته زبان روسی شده است. زبان روسی در مقطع کارشناسی در دو گرایش زبان و روسی و مترجمی زبان روسی دانشجو می‌پذیرد.

 

مترجمی زبان روسی

هدف این رشته تربیت مترجمان ورزیده در زمینه‌های فرهنگی، ادبی و علوم انسانی است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند پس از اتمام تحصیلات در مؤسسات مختلف تحقیقاتی و اطلاعاتی مشغول به کار شوند تا با توجه به زمینه یا گرایش تخصصی خود، نیاز واحدهای مربوط به زبان روسی را تأمین نمایند.

درس های رشته زبان روسی

دروس مشترک در هر دو گرایش

آشنایی با آثار ادبی روسی، اصلاحات و تعبیرات زبان، اصول و روش تحقیق، اصول و روش ترجمه، نامه‌نگاری، بررسی ترجمه متون اسلامی، بیان شفاهی داستان، ترجمه از فارسی به روسی، ترجمه از روسی به فارسی، ترجمه متون ساده، ترجمه متون علوم‌انسانی، ترجمه متون مطبوعاتی، تلخیص متون، خواندن متون مطبوعاتی، خواندن و درک مفاهیم، دستور زبان، زبان روسی عمومی ، زبان دوم، زبان‌شناسی همگانی، گفت و شنود، آیین نگارش.

دروس تخصصی گرایش زبان و ادبیات روسی 

جمله‌نویسی و مقدمات انشاء، خواندن و تفسیر متون، درآمدی بر ادبیات، ساختمان و نمونه نمایشنامه، سخنرانی و مناظره، مکتب‌های ادبی.

دروس تخصصی مترجمی زبان روسی 

‌خواندن مفاهیم، فنون یادگیری زبان، مقاله‌نویسی، ترجمه شفاهی، ‌ترجمه مکاتبات و اسناد.

دانشگاه های پذیرنده

دانشگاه تهران

دانشگاه علامه طباطبایی تهران

دانشگاه شهید بهشتی تهران

دانشگاه الزهرا (فقط برای خانمها)

دانشگاه فردوسی مشهد در دو نوبت

دانشگاه گیلان رشت

دانشگاه مازندران بابلسر

دانشگاه بجنورد

بازار کار و آینده شغلی

بهترین گزینه ای که به ذهن یک دانشجوی زبان روسی میاد ترجمه هستش ادبیات روسیه ادبیات بسیار غنی هست و جای زیادی برای ترجمه  و کار دارد.موقعیت های کار خوبی میتواند در سفارت های روسیه در ایران و سفارت ایران در روسیه به وجود آید.اگر دانشجویی مایل به ادامه دادن این رشته باشه آموزش یا ادبیات در دانشگاه ها تدریس میتوانند بکنندو و همچنین موسسات خصوصی و دواتی.مترجمی در شرکت های تجاری و بازرگانی.شرکت های هواپیمایی و مسائل مربوط به هوا و فضا

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *