معرفی رشته تاریخ

رشته تاريخ تنها رشته اي است که در آن با انسان تحقق يافته روبرو هستيم. يعني مقاصد، نيات و خواسته ها همه رخ داده است و مي توان به ياري آن انسان شناسي علمي را آموخت. براي مثال مي توان به وضوح ديد که انسان شيفته قدرت پس از رسيدن به قدرت چه تغيير و تحولي در جامعه ايجاد کرده يا اينکه قدرت چه تأثيري بر او گذاشته است.

علم تاريخ در آغاز مانند ساير معارف بشري ساده بود و به تدريج که جامعه انساني پرمايه و پيچيده شد و سازمان هاي اجتماعي دگرگون شدند، علم تاريخ هم پيچيده شد. ما چيزي به اسم تاريخ در بين مصريان قديم و در بين مردم بين النهرين قديم مي شناسيم. در دوران باستان در بين قوم يهود هم چيزي به اسم تاريخ وجود داشته است، اما حقيقت اين است که يونانيان نخستين بار به چنين دانش و فکري توجه کردند و به همين جهت هرو ت مورخ معروف يوناني را پدر معنوي تاريخ گفته اند. او نخستين بار در کتاب معروفش به پديد آمدن تاريخ اشاره مي کند و سعي دارد جنگهاي بيست ساله ايران با يونانيان را تبيين کند. وي نه تنها مورخ است، بلکه به يک تبيين تاريخي هم دست زده است.

مهارت ها و توانایی لازم رشته تاریخ

ابن خلدون مورخ بزرگ قرن هشتم تونس مي گويد:  بايد دانست که فن تاريخ را روشي است که هر کس به آن دست نيابد. اين سخن متعلق به ۶۰۰ سال پيش است، زماني که تاريخ علمي ساده بود و جنبه روايي و نقلي محض داشت و بي شک اکنون که تاريخ علمي بسيار وسيع و گسترده است و به جنبه هاي مختلف اجتماعي و مردمي مي پردازد، دست يابي به روش تاريخي کاري دشواتر مي باشد و دانشجوي تاريخ بايد ويژگي ها و مهارتهاي بسيار داشته باشد تا بتواند در نهايت مورخي موفق شود.

دانشجوي تاريخ يا به عبارتي يک مورخ بايد نظم و دقت فراوان و توان به تصوير و نقد کشيدن وقايع تاريخي را داشته باشد. در ضمن چون تاريخ علمي بسيار وسيع و گسترده است، مورخ يا بايد اطلاعات وسيعي از ديگر رشته هاي دانشگاهي و علمي داشته باشد يا اين که از نتايج تحقيق ديگر محققان اجتماعي استفاده کند. براي نمونه مي توانيم به عصر صفوي اشاره کنيم اگر در عصر صفوي يک مورخ درباري به نام اسکندر منشي  صاحب عالم آراي عباسي  داريم که به جامعه توجه چنداني نداشته و عمدتاً به مسائل درباري پرداخته است، يک فرد فرانسوي به نام  شاردن  هست  که تحقيقاتي انجام داده است. کار اين فرانسوي تاريخ نيست بلکه سفرنامه نويسي است اما وي دقيقاً تاريخ جامعه ايران را نشان داده است و مثلاً شهر اصفهان را آن طور که هست، از لحاظ روانشناسي اجتماعي، فردي و موارد ديگر معرفي کرده و حتي جزئياتي از زندگي روزانه آنان را فاش ساخته است.پايه علم تاريخ، فلسفه، زمين آن جغرافيا، ديوارهاي آن جامعه شناسي، اقتصاد، سياست و فرهنگ است و دانشجوي تاريخ بايد با اين علوم آشنا باشد و از نتايج آنها بهره ببرد.

تصور غلطي که در اذهان عمومي به ويژه در طيف دانش آموزان دبيرستان وجود دارد اين است که علم تاريخ متکي بر محفوظات است يا به گفته خود دانش آموزان، تاريخ يک درس حفظي است و دانش آموز بايد رويدادها را به خاطر بسپارد، کاري که يک کامپيوتر بسيار بهتر از انسان انجام مي دهد. اما حقيقت اين است که آنچه در تاريخ اهميت دارد، تجزيه و تحليل رويدادها و برقراري رابطه علي و معلولي بين رويدادها است و از همين رو فردي مي تواند در رشته تاريخ موفق شود که از پوسته رويي رويدادها عبور کرده و مسائل عميقتري را درباره آنها بفهمد و از ارتباط بين دو رويداد، پي به رويداد سوم ببرد و با ديدن يک رويداد به علل پنهان و آشکار آن اشاره کند.همچنين دانشجو بايد با ادبيات فارسي و آمار و رياضي آشنايي داشته باشد تا بتواند به ياري ادبيات فارسي، هم از منابع گذشته که رنگ ادبي دارند، استفاده کند و هم مفاهيم تاريخي را به خوبي بيان نمايد و به ياري آمار و رياضي نيز هر چه بيشتر زبان دستاوردهاي علم تاريخ را کمّي کند و داده هاي تاريخ را در قالب اعداد بيان نمايد.

بازار کار و آینده شغل

تلقي سنتي از رشته تاريخ اين است که فارغ التحصيلان اين رشته ضرورتاً بايد دبير شوند و در غير اين صورت هيچ شغلي در ارتباط با رشته تحصيلي خود پيدا نمي کند. در حالي که زمينه اشتغال فارغ التحصيلان تاريخ در کشور ما بسيار زياد است. چون ما امروزه سازمانهاي بسيار  متنوعي داريم و هر کدام از اين سازمانها انبوهي از اسناد فهرست نشده و شناسايي نشده دارند؛ کاري که در حيطه دانش يک فارغ التحصيل تاريخ است. علاوه بر آن، مراکز پژوهشي ما مي توانند در سطوح مختلف (از نوشتن مقاله گرفته تا شرکت در طرح هاي کلان ملي – پژوهشي) از فارغ التحصيل تاريخ استفاده کنند.

براساس آخرين برنامه تدوين شده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، قرار است از فارغ التحصيلان دوره کارشناسي تاريخ در وزارت آموزش و پرورش، وزارت امور خارجه، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان موزه ها، مراکز اسناد ملي و صدا و سيما براي بررسي مسائل تحقيقي تاريخ در حد تحقيقات بين المللي استفاده شود.

صدا و سيما براي به تصوير کشاندن حوادث و وقايع گذشته، نهضت ها و مقاومت هاي مردمي و بررسي شخصيت هاي علمي، فرهنگي و سياسي نياز به حضور فعال فارغ التحصيلان تاريخ دارد، افرادي که مي توانند جامعه را با فرهنگ و تمدن گذشته خويش پيوند زنند و از گرايش آن به سمت فرهنگ ديگر کشورها جلوگيري کنند. حضور فارغ التحصيل اين رشته در وزرات امور خارجه نيز از اين جهت مهم است که براي برقراري ارتباط با کشورها بايد پيشينه آنها در قالب قراردادها و پيمان ها اعم از سياسي، اقتصادي و فرهنگي مورد بررسي قرار گيرد، کاري که در حيطه اطلاعات يک فارغ التحصيل تاريخ است. همچنين بررسي تاريخ از موضوعات اصلي مطبوعات و نشريات جهت بالا بردن فهم و درک جامعه است. چون جامعه اي که از حيات گذشته در ابعاد مختلف بيگانه باشد، هرگز فهم درستي از حال و برنامه منسجمي براي آينده نخواهد داشت و بالاخره پس از انقلاب بسياري از مؤسسات و سازمانها مثل سازمان اسناد انقلاب اسلامي، بنياد تاريخ، ميراث فرهنگي، سازمان تبليغات اسلامي، اداره کل آرشيو و اسناد رياست جمهوري، پژوهشگاه تاريخ معاصر و ابسته به بنياد مستضعفان و سازمان اسناد ملي با تأسيس پژوهشگاه يا اداره و واحد تاريخ به تدوين، تأليف و نگهداري اسناد تاريخي مشغول هستند و در نتيجه نياز به فارغ التحصيل رشته تاريخ دارند.

البته استادان و کارشناسان اين رشته معتقدند که فارغ التحصيلان تاريخ در يک جامعه توسعه يافته مي توانند جايگاه واقعي خويش را بيابند چون رشته تاريخ از لوازم توسعه سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي است و فارغ التحصيل تواناي تاريخ مي تواند در برنامه ريزي هاي کلان نقش بسيار مهم و مؤثري داشته باشد.

دروس پايه رشته تاريخ

۱-فلسفه تاريخ

۲-کليات و مباني علم تاريخ

۳-قرائت متون تاريخي به زبان فارسي

۴-قرائت متون تاريخي به زبان خارجي ۱ و ۲

۵-قرائت متون تاريخي به زبان عربي

۶-روش تحقيق در تاريخ

۷-تاريخ نگاري و تحولات آن در ايران و جهان

۸-مباني تاريخ اجتماعي ايران

۹-گاه شماري و تقويم

۱۰-کليات جغرافيا

۱۱-تاريخ انديشه هاي سياسي در ايران و اسلام

۱۲-مباني علم سياست

۱۳-مباني جامعه شناسي

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *