کارشناسی ارشد

کنکور کارشناسی ارشد معمولأ سالی ۱ بار در اواخر آذرماه ثبت نام کرده و در اردیبهشت ماه کنکور ارشد برگزار می شود کنکور ارشد ویژه داوطلبانی است که در مقطع کارشناسی تحصیل کرده باشند.یعنی دارای مدرک کارشناسی یا دانشجوی کارشناسی باشند هر چند مشاوران تحصیلی پیشنهاد می کنند. یکسال قبل از اتمام کارشناسی نیز در کنکور ارشد برای آشنا شدن با سوالات و فضای آزمون شرکت کنید. جواب اولیه آن در اوایل در خرداد ماه منتشر می شود و سپس جواب نهایی اوایل شهریور ماه بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org نمایش داده می شود. داوطلبان می توانند در این مقطع در دانشگاه های سراسری روزانه و شبانه، پردیس های خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی و دانشگاه آزاد تحصیل کنند. همان طور که توجه دارید کنکور ارشد دو دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده است یعنی داوطلبان برای ثبت نام در کنکور ارشد هم در دانشگاه دولتی و هم در دانشگاه آزاد یکبار ثبت نام می کنند اما در مرحله ی انتخاب رشته،باید به صورت مجزا در این دو دانشگاه از هم انتخاب رشته را انجام دهند. پروسه ثبت نام کنکور ارشد بصورت اینترنتی است.

نحوه ثبت نام

برای ثبت نام کافی است به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و با دانلود دفترچه ثبت نام کنکور ارشد ثبت نام نمایید. همچنین باید اطلاعات تحصیلی خودتان و رشته کنکور ارشد را در سایت وارد نمایید.هر متقاضی می تواند براساس علاقه خود دو رشته را برای کنکور ارشد انتخاب نماید. یک رشته اصلی امتحانی و دیگری رشته شناور امتحانی می باشد. و در کنکور ارشد شرکت کند.باید در نشر داشته باشید برای هر رشته لازم است یک کارت اعتباری خریداری کنید.همچنین براساس قانون جدید متقاضیانی که در کنکور ارشد نام نویسی کنند میتوانند تحت عنوان متقاضی دانشگاه آزاد نیز باشند. و باید توجه داشته باشید که ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد به صورت جدا برگزار نمی شود. همه متقاضیانی که در نام نویسی ارشد شرکت کردند،در صورت بدست آوردن حق انتخاب رشته،میتوانند در انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه سراسری و دانشگاه  آزاد  شرکت کنند.

راهنمای انتخاب رشته

هرساله از سوی سازمان سنجش برای ادامه تحصیل داوطلبان مقطع کارشناسی، کنکور ارشد به صورت هماهنگ در کل کشور برگزار می شود.برخلاف سال های گذشته زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری از ۱۶ آذر شروع و تا ۲۲ آذر ماه به پایان می رسد. با توجه به اینکه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی انجام می گیرد.در این تاریخ داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه سراسری روزانه ،شبانه ،پردیس خودگردان ،غیرانتفاعی ،پیام نور و آزاد را دارند باید با ورود به سازمان سنجش فرم ثبت نام کنکور ارشد را تهیه و اطلاعات خودر را وارد کنند. کلیه داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام می کنند به عنوان داوطلب متقاضی دانشگاه آزاد اسلامی هم نیز تلقی می شوند . به عبارت دیگر ثبت نام کارشناسی ارشد آزاد و سراسری هماهنگ برگزار خواهد شد و داوطلبان شرکت کننده در صورت مجازشدن حق شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را خواهند داشت.

شرایط انتخاب رشته ارشد

کلیه داوطلبان باید حین ثبت نام مدرک کارشناسی و یا دکتری حرفه ای داشته باشند و تا حداکثر ۳۱ شهریور ۹۷ مدرک خود را آماده کنند.اگر قبلا در یک رشته ای در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند دیگر حق ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ۹۷ در همان رشته را ندارند و باید یک رشته دیگر انتخاب کنند.اگر دانشجوی کارشناسی ارشد در هر یک از دانشگاه های ایران هستند باید تا قبل از ثبت نام کنکور ارشد ۹۷ از دانشگاه قبلی انصراف دهند. داوطلبانی که قصد تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد را دارند اگر قبلا از امکانات تحصیل رایگان استفاده کرده باشند برای بار دوم در صورتیکه در یک رشته محل روزانه پذیرفته شوند مشمول پرداخت شهریه دوره شبانه خواهند بود. فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی ، رشته های دبیری و داوطلبان شاغل در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی می بایست موافقت سازمان مربوطه را مبنی بر ادامه تحصیل خود دریافت کنند. براساس آخرین اخبار تاریخ ثبت نام کنکور ارشد ۹۷ دی ماه امسال خواهد بود. پروسه ثبت نام کنکور ارشد بصورت اینترنتی است.

برای ثبت نام کافی است به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و با دانلود دفترچه ثبت نام کنکور ارشد۹۷ ثبت نام نمایید. همچنین باید اطلاعات تحصیلی خودتان و رشته کنکور ارشد را در سایت وارد نمایید. هر متقاضی می تواند براساس علاقه خود دو رشته را برای کنکور ارشد انتخاب نماید. یک رشته اصلی امتحانی و دیگری رشته شناور امتحانی می باشد. و در کنکور ارشد شرکت کند.باید در نشر داشته باشید برای هر رشته لازم است یک کارت اعتباری خریداری کنید. همچنین براساس قانون جدید متقاضیانی که در کنکور ارشد نام نویسی کنند میتوانند تحت عنوان متقاضی دانشگاه آزاد نیز باشند. و باید توجه داشته باشید که ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد به صورت جدا برگزار نمی شود. همه متقاضیانی که در نام نویسی ارشد ۹۷ شرکت کردند،در صورت بدست آوردن حق انتخاب رشته،میتوانند در انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه سراسری و دانشگاه  آزاد ۹۷ شرکت کنند.

شرایط کنکور ارشد

براساس ضوابط ومقرراتی که در دفترچه کنکور ارشد امده است کسانی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند یا دانشجوی کارشناسی که تا پایان شهریور ۹۷ بتوانند کارشناسی خود را را به پایان برسانند می توانند در کنکور ارشد ۹۷ را دارند.

داوطلبان گرامی می‌توانند سؤالات خود در خصوص مباحث مختلف کنکور ارشد سراسری و دانشگاه آزاد را در این صفحه در قسمت نظرات بگذارند تا در حد توان بتوانیم راهنمایی کنیم و برای سوالات بیشتر و توضیحات کامل تر با رهیاب مشاور تماس حاصل نمایید.

البته توضیحات بیشتر در صفحات مختلف سایت آورده خواهد شد. این صفحه توضیحات اولیه و کلی را در مورد کنکور ازشد مطرح می کند. پیشنهاد متقاضیان مشاوره به قسمت تماس با ما رفته و اطلاعات خود را برای تماس بگذارید. امیدواریم ارائه مشاوره به کاربران عزیز بتواند راهگشای داوطلبان کنکور ارشد باشد.

سعی شده است در مرکز رهیاب مشاوران هر رشته، رتبه های خوب همان رشته باشند و بر کنکور ارشد مسلط باشند.

روش های برنامه ریزی و مشاوره، از یافته های علمی و تجربی است و جایی برای اشتباه کردن وجود ندارد.

با پیشرفت خوب علوم در  رشته ها و گرایش های مختلف و نیاز به روز بودن اطلاعات در کشور و گسترش رقابت کنکور ارشد تمایل برای ادامه ی تحصیل در مقطع ارشد بسیار مورد توجه همه ی رشته ها می باشد.

برای کسب موفقیت در کنکور ارشد با رتبه های خوب نیازی به هزینه کردن های زیاد و ثبت نام در کلاس های متفاوت نیست شما می توانید فقط با مظالعه منابع خوب و درست و برنامه ریزی درست مطالعه آنها به موفقیت برسید.

 

1 نظر

  • Admin

    با سلام و عرض خسته نباشید
    ببخشید من ارشد هوافضا شرکت کردم و رتبه در سهمیه شده ۵۶۹ و بدونه سهمیه شده ۶۵۰ و و اآخرین رتبه مجاز در روزانه هم ۱۳۸۸ هست و در غیر روزانه ۱۵۷۵ . میخواستم ببینم آیا شانس قبولی من در روزانه یا شبانه هست؟ ممنون از زحمات شما

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *