برندسازی

کسی که به صورت تخصصی فرایند مدیریت استراتژیک برند را انجام داده است ، کاملا آگاه است که برندینگ Branding  با برندسازی Brand Building  متفاوت است. برندینگ به معنای اقدامات و عملیاتی است که یک سازمان سعی می‌نماید تا برندی خلق شود. اما همه عملیات برندینگ به خلق یک برند ( ساختن برند ) ختم نمی‌شود، گاه موجب تخریب عملیات بازاریابی سازمان است.برندسازی حاوی تمام ابعاد و جنبه‌های ایجاد هویت تجاری و فردی است. برندسازی تنها موجب افزایش صدای برند و آگاهی از برند در نزد مشتری نخواهد شد ، بلکه موجب ایجاد هویت و ارزش برند است.ظهور پلتفرم‌های مشارکتی و تعاملی ، به بسیاری از کسب‌وکارها فرصتی برای افزایش آگاهی از برند و ارزش ویژه برند می‌گردد. اگر به برندسازی فردی یا برندسازی شرکتی فکر می‌کنید، نکته‌ای را در نظر داشته باشید ، برندسازی یک نیاز به صرف زمان و منابع زیادی خواهد داشت.برند ، برندسازی و برندینگ واژه هایی هستند که شاید برای همه شبیه به هم باشند ولی برای فردی که در حوزه ی مدیریت برند یا مشاوره ی برند به صورت تخصصی اطلاعات دارد و فعال است هر کدام از این واژه ها معنای متفاوتی دارند .

برند

برندسازی فرایندی است که طی آن برای برند هویت فردی و تجاری ایجاد می شود . در حقیقت به وسیله ی برندسازی یک سری ارزش ها برای ذهن مشتری خلق می گردد . هر آن چیزی که لازم است مشتریان درباره ی برند شما بدانند و درک کنند تا بتوانند با برند ارتباط عاطفی برقرار کنند در پروسه ی برندسازی انجام می گردد .اما برندینگ شامل یک سری اقدامات و عملیاتی است که یک برند برای سازمان خلق می شود .بخواهیم از نظر سلسله مراتب در نظر بگیریم ابتدا برندینگ انجام می گردد و پس از آن که برندی خلق شد حال زمان رشد و پرورش برند است که به این مرحله برندسازی می گویند .در برندینگ ممکن است و چالش هایی به وجود آید که با برنامه ریزی ها و پیش بینی های ما در تضاد است و ریسک اجرایی آن بسیار بالاتر از مراحل دیگر است . همه ی عملیات و اقداماتی که در طی برندینگ اتفاق میفتد الزاما موفقیت آمیز نخواهند بود گاهی ممکن است یک سری از این عملیات منفی و در راستای تخریب مراحل بعدی مانند مارکتینگ صورت بگیرد . به همین علت مشاورین برند می گویند در مرحله ی برندینگ است که می توان تصویر واضحی از آینده ی برند و سازمان را ترسیم کرد . یک خطای کوچک در هر کدام از مراحل برندینگ ممکن است به ضرر مجموعه تمام شود . این امر از آنجا ناشی می گردد که فرصت برای معرفی و دیده شدن محدود است و رقابت تنگاتنگ . چنان چه از فرصت کوتاه پیش روی خود استفاده نکنید بقا و ادامه ی حیاتی برای سازمان شما متصور نخواهد بود . این فرصت هم فقط در مرحله ی برندینگ سازمانتان برای شما ایجاد خواهد شد .ولی در برندسازی وضع متفاوت است . در این مرحله برند شما خلق شده است و شما وارد مرحله ی جدیدی خواهید شد . در مرحله ی برندسازی شما باید سطح آگاهی مشتریان را نسبت به برند خود افزایش دهید و تلاش کنید که مشتریان به شما بیشتر اعتماد کرده و بهتر ارتباط عاطفی برقرار کنند . برندسازی همان توسعه و گسترش ارزش برند به وسیله ی کمپین های تبلیغاتی و رسانه هاست . استراتژی های ترویجی و مستمری که برای این مرحله باید در نظر بگیرید باید حاوی پیام هایی باشند که نکات مثبت برند شما را برای مشتریان و مخاطبان پررنگ تر جلوه دهد .

 برندسازی چیست ؟

برندسازی به معنای ایجاد و افزایش سطح آگاهی و ترویج و تشویق شرکت به استفاده از استراتژی و تاکتیک‌هاست. به عبارت دیگر، برندسازی به معنای گسترش ارزش ویژه برند با استفاده از کمپین تبلیغاتی و استراتژی‌های ترویجی است.برخی متخصصان، برندسازی را در حوزه ایجاد رابطه با مشتری و در معرض دید مشتری قرار دادن برند ، می‌دانند. اما به نظرم این تنها یک جنبه از برندسازی است. به عقیده من ، برندسازی به فرایند خلق ارزش برای مشتری است. تمام چیزی‌هایی که مشتری در خصوص هویت تجاری شما باید بداند، حس و تجربه نماید. اگر قصد تعریف برندسازی را داشته باشیم، باید انواع برند را بشناسیم، اما برندسازی در چند حوزه بسیار پرکاربردتر است :

۱- برند خدمات : این برند به دنبال ایجاد دانش، فرهنگ و تجربه در مواجه خدمات شرکت و یا اشخاص است. مثل قالی‌شویی، بانک، بیمه

۲- برند خرده‌فروشی : این برند، ترکیبی از تجربیات مشتریان محصولات و خدمات است. مثل : پیتزا بوف، اکبر جوجه

۳- برند محصول : برندی که به دنبال ایجاد تجربه، پیرامون محصول است. مثل : نایک، بنز، سونی

برندینگ چیست؟

ابتدایی ترین مفهوم برای برندینگ به معنی دادن وعده در خصوص یک برند و سپس ارائه تعهد انجام آن کار می باشد. در حقیقت برندینگ یکی از مهمترین جنبه های هر کسب و کار اعم از کوچک و بزرگ, جزئی یا تجاری است. یک استراتژی برندینگ موثر در یک بازار رقابتی فزاینده به شما حاشیه ی عمده می بخشد. اما حقیقتاً برندینگ به چه معناست و چگونه روی کسب و کار شما تاثیر می گذارد؟ اگر بخواهیم دلایل پیشرفت یک شرکت یا یک کارخانه را ارزیابی کنیم، میتوانیم به وضعیت برند آن شرکت دقت کنیم که آیا محصولات این کارخانه یک برند شناخته شده است یا خیر ؟ بازخورد ها در رابطه با برندش چگونه بوده است ؟ برندینگ (Branding) فرآیندی منظم است که برای ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری مشتری استفاده می­شود. هدف اصلی از برندسازی یک محصول، خدمت یا سازمان ایجاد ذهنیت و چشم انداز نسبت به تجارت خود در مشتریان است، تا جاییکه رفع نیازهای خود را در گرو مراجعه به شما بدانند. این کار مستلزم دستورهای سطوح بالا و آمادگی لازم برای سرمایه­ گذاری در آینده است. برندسازی استفاده از هر فرصتی است تا بگوییم چرا مردم باید یک برند یا نام تجاری را نسبت به سایر برندها ترجیح و  انتخاب نمایند.برندینگ بیش از یک نام یا یک سمبل است. برند متاثر از افراد، عناصر بصری، فرهنگ، شیوه، درک، لغات، پیام، روابط عمومی، نظرات، اخبار و به ویژه شبکه‌های اجتماعی است. دقیقا شبیه یک بچه که به دنیا می‌آید و برای وی یک نام انتخاب می‌شود، یک برند نیز نیاز به پرستاری، تغذیه، حمایت، توسعه و مراقبت مستمر برای رشد و توسعه دارد. برخی برندها دارای چرخه عمر دارد و به دوران پیری می‌رسند. برخی برندهای بدون زمان هستند و هرگز نمی‌میرند  و فقط مجددا به دنیا می‌آیند یا مجددا خلق می‌شوند، گاه برخی برندها ، دارای عمر کوتاه هستند، اما در مدت حیات خود بسیار قوی و موفق هستند و دارای یک هویت و میراث مانا هستند. برندینگ عبارت است از تجمیع بیانیه ماموریت، اهداف و مفهوم روح شرکت که از طریق صدای برند و زیبایی شناسی بیان می‌شود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *