تغییر رشته

مدارسی که رشته مورد درخواست دانش آموز رادارند، مواددرسی موردنیاز برای تغییر رشته(دروس پیش نیاز رشته مورد نظر) را در همان مدرسه ای که اشتغال به تحصیل دارند و در شهریور ماه امتحان خواهند داد. لازم است مدرسه با تکمیل فرم درخواست تغییر رشته دانش آموز، برنامه ی امتحانی برای شهریور تنظیم و به اطلاع دانش آموزان برساند. مدارسی که رشته مورد نظر را ندارند، و دانش آموزبرای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه باید مدرسه خود را به مدرسه ای که رشته مورد نظر را دارد، عوض کند، می بایست امتحان دروس تغییررشته ، با معرفی به اداره آموزش و پرورش انجام شود. دانش آموزانی که از رشته تجربی به ریاضی تغییر رشته می دهند، نیازی به امتحان تغییر رشته نداشته و درس آمار را (به عنوان درس کمبود واحد) در سال سوم به همراه واحد های رشته ریاضیباید بگذراند.

امتحان تغییر رشته پیش دانشگاهی

به دلیل اینکه سال سوم دبیرستان،امتحان دروس به صورت نهایی برگزار می شود، لذا باید در تغییر رشته هم دروس امتحانی حتما با استاندارد امتحان نهایی برگزار گردد. بنابراین مدارس باید فرم مخصوص (عکس دار) را جهت معرفی دانش آموز به دایره امتحانات اداره منطقه و یا حوزه امتحانی تعیین شده برای تغییر رشته، تحویل ایشان نمایند.

راهکارهای تغییر رشته

۱-  متخصصين رشته خود مخصوصاً كسانيكه درجاتى عالى را كسب كرده‏اند و اين مراحل و مشكلات را پشت سر گذاشته‏اند، ارتباط داشته باشيد و وضع آن‏ها و موفقيت آن‏ها را مشاهده كنيد . از آنان درباره‏ى فوايد اين رشته، آينده‏ى آن و … توضيح بخواهيد و ببينيد كه با متخصص شدن در اين رشته، چه خدماتى را مى‏توانيد به جامعه ارائه بدهيد.

۲- يستى از ثمرات و فوائد رشته تحصيلى خود تهيه كرده و روزى سه الى چهار مرتبه با صداى بلند از روى آن بخوانيد . هميشه به پيامدهاى مثبت تحصيل در اين رشته و فارغ‏التحصيل شدن در اين رشته و اثرات مثبت اجتماعى و فرهنگى آن فكر كنيد.

۳-از شنيدن سخن هر شخصى كه شما را از ادامه تحصيل در اين رشته باز مى‏دارد و يا مأيوس مى‏سازد جداً اجتناب كنيد و در جمع دوستانى كه به ترديد شما مى‏افزايند شركت نكنيد.

۴-  مسلماً هر رشته اي مشكلات خاص خود را دارد، ليكن بايد با همه اينها برخورد منطقى داشت؛ يعنى، اولاً بايد تحت تأثير نكات منفى محيط قرار نگرفت. ثانياً در حد منطقى جهت بهبود آن تلاش كرد. ثالثاً مواظب بود كه آن امور انسان را از هدف و پيشرفت باز ندارد.

۵-  به قضاياى علمى رشته خود با ديد كاربردى نگاه كنيد و بلا فاصله در صدد عمل و اجراى آن‏ها باشيد، مطمئن باشيد به زودى شيرينى تحصيل در رشته‏ى خود را خواهيد چشيد و علاقه‏تان به آن بيش‏تر خواهد شد.

دانشجوي گرامي آنچه در تغيير رشته مهم است؛ اينست كه بايد چنين مسأله اي از پشتوانه عقلي، عملي و منطقي كافي برخوردار باشد و با جامع نگري و در نظر گرفتن جميع شرايطي كه در ادامه به برخي از آنها اشاره خواهد شد ،به چنين مسأله اي اقدام نمايد تا هم وجدان خودش از چنين كاري راضي باشد و هم در آينده با اين رشته جديد دچار مشكل نشود. تصميم صحيح در چنين مواقعي مبتني بر چند امر است كه اگر اين امور با هم جمع شود انتخاب يك رشته مفيد است والّا ممكن است مجدداً پشيمان شويد و دچار يك بحران روحي و سردرگمي و بالاخره شكست گرديد؛زيرا قاعده كلي اين است كه با تغيير رشته هيچ چيز عوض نمى‏شود و پس از چند صباحى با واقعيات ديگرى برخورد مى‏كنيد كه موجب مى‏شود تابلوى زيبايى كه از رشته جديد در ذهن خود ترسيم كرده‏ايد بشكند و همين وضع موجود پديد آيد،درست مثل موقعى كه مى‏خواستيد رشته موجود را آغاز كنيد.

نحوه تغییر رشته دانشجویان

تغییر رشته گاهی قبل از ورود به دانشگاه تحت عنوان تغییر رشته در پیش دانشگاهی انجام می شود. این نوع داوطلبان در کنکور رشته ای غیر از رشته ی تحصیلی خود را آزمون می دهند که باید در خرداد یا شهریور پایه دهم، دروس تخصصی پایه ی دهم رشته ی مورد نظر را امتحان بدهند و در صورتی که نمرات مورد پذیرش کسب نمایند، تغییر رشته آنان مورد قبول واقع می شود.تغییر رشته در کارشناسی تابع شرایط و ضوابط خاص خود است و فردی که قصد تغییر رشته دارد، باید درخواست تغییر رشته خود را به اداره مرکزی موارد خاص ارائه نماید تا با توجه به قوانین و محدوده اختیارات جهت درخواست تغییر رشته دانشجو اقدام شود. تغییر رشته در دانشگاه آزاد منوط به داشتن شرایطی است که اگر دانشجو دارای آن شرایط باشد در هر زمان که بخواهند می توانند رشته خود را تغییر دهند.تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز امکان پذیر است و بدین شیوه است که دانشجو بعد از گذراندن دو نیم سال تحصیلی با موافقت آموزش دانشگاه می تواند گرایش خود را تغییر دهد. تغییر رشته در مقطع دکتری همانند مقطع کارشناسی ارشد است و داوطلب با دشواری منابع جدید و نیز مصاحبه برای رشته ی جدید در صورت قبول شدن در آزمون مواجه است.

قوانین تغییر رشته دانشگاهی

کلیه فارغ التحصیلان رشته های فنی و ریاضی و علوم تجربی و پزشکی می توانند در تغییر رشته به پزشکی شرکت نموده و شانس قبولی برای این رشته را امتحان کنند. همچنین اگر قصد تغییر رشته پرستاری به پزشکی را دارید، و می توانید در تغییر رشته به پزشکی اقدام کنید. قوانین تغییر رشته دانشگاهی با توجه به نوع دانشگاه ها و نیز مقاطع تحصیلی دانشجو و ضوابط آموزشی هر کدام از مراکز آموزشی متغیر است و متقاضیان تغییر رشته ابتدا باید قوانین تغییر رشته دانشگاهی مربوط به دانشگاه مزبور را مطالعه کنند سپس واجد شرایط عممی نظام آموزشی باشند. با توجه به تفاوت شرایط فردی و شخصیتی و علایق هر فرد، داشتن یک مشاور خصوصی یا پرسش از مشاوران متخصص بهترین اقدام در جهت هدایت مسیر زندگی تحصیلی و عملی و شغلی خود به شیوه ای آگاهانه است. مشاوران مرکز همه سؤالات و درخواست های شما را پاسخگو هستند. جهت کسب اطلاعات موردنیازتان تماس بگیرد.

شرایط تغییر رشته

۱-دانشجو در طول دوران تحصيل در صورت داشتن كليه شرايط زير با موافقت واحد دانشگاهي مربوط و تصويب سازمان مركزي مي تواند به رشته ديگري در همان گروه آزمايشي پذيرفته شده تغيير رشته دهد.

۲-ادامه تحصيل متقاضي در رشته قبلي از نظر مقررات آموزشي بلامانع باشد.

۳-متقاضي حداقل ۱۲ واحد در دوره كارداني و ۲۴ واحد در دوره كارشناسي را گذرانده باشد.

۴-ميانگين كل واحدهاي گذرانده متقاضي كمتر از ۱۲ نباشد.

۵-نمره آزمون ورودي متقاضي از نمره آزمون آخرين فرد پذيرفته شده در رشته مورد تقاضا در همان سال ورود فرد به دانشگاه ، كمتر نباشد.

۶-با توجه به حداكثر مدت مجاز تحصيل، متقاضي امكان گذراندن واحدهاي درسي رشته جديد راداشته باشد. تغيير رشته دانشجوياني كه به دستگاههاي اجرايي خاص تعهد دارند، بارعايت كليه شرايط اين ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرايي ذيربط امكانپذير است. تغيير رشته دانشجويان دوره كارشناسي ناپيوسته مجاز نيست. تغيير رشته به رشته هايي كه در ضوابط گزينش آنها محدوديت ورودي پيش بيني شده ، موكول به احراز شرايط مربوط است.

۷-دانشجو در هر يك از مقاطع تحصيلي تنها يكبار مي تواند تغيير رشته دهد.

۸-در صورت موافقت با تقاضاي تغيير رشته، دانشجو موظف است در اولين نيمسال در رشته جديد نام نويسي كند. عدم نام نويسي دانشجو در رشته جديد به منزله انصراف از تغيير رشته تلقي مي گردد و دانشجو در طول دوران تحصيل حق تغيير رشته مجدد را نخواهد داشت.

۹-چنانچه تغيير رشته دانشجو، انتقال وي را از يك واحد دانشگاهي به واحد دانشگاهي ديگر ايجاب كند متقاضي علاوه بر دارا بودن شرايط تغيير رشته، بايد واجد شرايط انتقال نيز باشد.

۱۰-واحد هاي درسي گذرانده شده دانشجو، توسط گروه آموزشي رشته مورد تقاضا، بررسي و برابر ضوابط (ماده ۶۷ اين آيين نامه ) معادلسازي مي گردد. چنانچه تعداد واحد هاي درسي يا دروس پذيرفته شده از دانشجو بيش از تعداد واحد هاي همان درس يا دروس در رشته جديد باشد، تعداد واحد هاي آن درس يا دروس در رشته جديد محاسبه خواهد شد. دروس پذيرفته شده، در كارنامه دانشجو ثبت و نمرات آنها در محاسبه ميانگين كل نمرات در پايان تحصيل منظور مي گردد. در صورتي كه تعداد واحد هاي پذيرفته نشده دانشجو در حدي باشد كه امكان گذراندن واحد هاي مورد نياز رشته جديد را در طول مدت مجاز تحصيل از دانشجو سلب كند، تغيير رشته عملي نخواهد شد.

۱۱-چنانچه دانشجو در دوران تحصيل دچار بيماري يا سانحه اي گردد كه توانايي ادامه تحصيل در آن رشته و يا بهره گيري از كارآيي حاصل از آن را طبق نظر كميسيون پزشكي دانشگاه، از دست بدهد ، مي تواند بر اساس مفاد اين فصل به رشته ديگري كه متناسب با نزديكترين رشته از لحاظ نمره آزمون در همان گروه آزمايشي باشد تغيير رشته دهد. در اين حال دانشجو از رعايت مقررات ماده ۵۸ (باستثناء بند ۱) و ماده ۶۱ اين آيين نامه معاف مي باشد.

۱۲-در مواردي كه نقص عضو يا بيماري دانشجو به گونه اي باشد كه وي در هيچ يك از رشته هاي گروه آزمايشي مربوط نتواند ادامه تحصيل دهد، شوراي آموزشي واحد دانشگاهي مربوط ، پس از بررسي كامل تقاضاي دانشجو ، پيشنهاد خود را در مورد تغيير رشته دانشجو به گروه آزمايشي ديگر به همراه مدارك استناد جهت طرح در شوراي آموزشي دانشگاه، به سازمان مركزي ارسال مي كند، تصميم شوراي آموزشي دانشگاه لازم الاجرا خواهد بود.

۱۳-متقاضي تغيير رشته بايد درخواست خود را بانضمام مدارك لازم حداقل ۶ هفته پيش از شروع نيمسال تحصيلي به آموزش واحد دانشگاهي مربوط تسليم نمايد.

۱۴-آموزش واحد دانشگاهي حداكثر ظرف مدت يك هفته از تاريخ دريافت تقاضا، درخواست متقاضي را مورد بررسي قرار داده و پرونده تكميل شده دانشجو را به همراه ريز نمرات، بر حسب مورد به گروه آزمايشي مورد تقاضا يا شوراي آموزشي واحد دانشگاهي ارسال مي كند. گروه يا شوراي آموزشي واحد دانشگاهي موظف است حداكثر ظرف دو هفته از تاريخ دريافت مدارك، نتيجه را به آموزش واحد دانشگاهي اعلام كند. در صورت موافقت با تغيير رشته، واحد دانشگاهي مراتب را به همراه كليه مدارك جهت تصويب نهايي به سازمان مركزي ارسال مي كند. سازمان مركزي موظف است حداكثر يك هفته قبل از شروع نام نويسي، نتيجه را به واحد دانشگاهي اعلام دارد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *