بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای یعنی تبلیغ و سپس فروش کالا یا خدمات مجاز به قیمت واقعی و تخصیص پورسانت از سود فروش آن کالا یا خدمات مجاز به بازاریابان که در این میان نباید مبلغی به عنوان حق عضویت از بازاریاب اخذ شود و همچنین نباید قیمت کالا یا خدمات ارائه شده از قیمت همان کالا یا خدمات و یا مشابهش در بازار گرانتر باشد و خریدار یه دلیل نیازش به آن کالا یا خدمات اقدام به خرید نماید نه به دلیل پورسانت گرفتن و بهره مند شدن از سیستم سود دهی شرکت. بازاریابی شبکه‌ای یا بازاریابی چند سطحی یکی از انواع مدلهای کسب و کار است که در سالهای اخیر بویژه بخاطر اینترنت ، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بازاریابی فعالیتی است که طی آن ما می خواهیم به افراد کمک کنیم که کالا یا خدمات ما را که به نحوی می تواند پاسخگوی نیازهایشان باشد پیدا کنند. در مدل کسب و کار بازاریابی شبکه‌ای ، ما در سطوح مختلف از افراد ، «نفوذ» می کنیم و استفاده از کالا یا خدماتی را که «خوب و مفید» تشخیص داده ایم و خودمان یکی از «مصرف کنندگانش» هستیم را به سایرین «توصیه» می کنیم باید توجه داشته باشیم وقتی چیزی را «توصیه» می کنیم، گویی داریم آن چیز را «بازاریابی» می کنیم.

بازاریابی شبکه ای چگونه کار می کند؟

در این روش، شخص بازاریاب علاوه بر این که مستقیماً محصول را با استفاده از نمونه کالاها و خدمات به مشتری نهایی می فروشد باید دیگر مشتریان را نیز در فروش دخیل کند.  به این معنی که آن ها دیگران را تشویق به تبلیغ کالای مورد نظر کنند. اساس کار بازاریابی شبکه ای فروش و ارائه محصول توسط مشتریان راضی از محصول است. اصلی ترین موضوع بازاریابی شبکه ای، رضایت مشتری از محصول و تبلیغ دهانی و شفاهی محصول توسط مشتری است. محصولاتی که در بازاریابی شبکه ای به فروش می رسند باید کیفیت بالایی داشته باشند تا بتوان مشتریان را همیشه راضی نگه داشت. اگر یک شرکت در بازاریابی شبکه ای موفق باشد به صورت نظری می تواند با استفاده از رضایت مشتریان، فروش بسیار بالایی را تجربه کند.

تبلیغات در بازاریابی شبکه ای

اگر کالا یا خدماتی واقعاً خوب و مفید باشد، آن کالا یا خدمات خودبخود یک نوع تبلیغ شفاهی یا مثبت برای خودش ایجاد می کند و اگر ما هم به جمع توصیه کننده ها اضافه شویم به گسترش استفاده از آن کالا یا خدمات به نوعی کمک می‌کنیم. پیش از اینترنت، امکان این که افراد «توصیه کننده» یک کالا یا خدمات مورد نظر بتوانند از توصیه یا در حقیقت عمل بازاریابی خود بهره‌مند شوند یا به نوعی وجود نداشت و یا میزان آن آنقدر کم بود که به این ترتیب که امروز از آن یاد می‌شود، سخنی از آن به میان نمی‌آمد. بازاریابی چند سطحی یک مدل کسب و کار است تا زمانی که یک کالای مصرفی یا خدمات قابل مصرف در میان باشد. اما در صورتی که فعالیت ها بر اساس یک سیستم هرمی بدون کالا یا خدمات مصرفی در نظر باشد یعنی فقط یک نام تجاری را به نوعی روی هوا بخواهد تبلیغ کند، این روش در همه جای دنیا غیر قانونی است و مسلماً در ایران هم غیر قانونی است.

تعریف کلی از بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه‌ای، در همه جای دنیا و در کشور ما تجارتی علمی و پذیرفته شده است که سازمان فروش، شبکه‌ای از انسان‌ها است که افراد از هر واحد کالای فروخته شده در شبکه پورسانت دریافت می کنند که قابلیت افزایش تصاعدی را دارا می باشد. بازاریابی شبکه ای روشی است برای توزیع مستقیم محصولات و خدمات توسط شبکه ای از افراد؛  درست برعکس حالت معمول و بازاریابی مرسومی که می‌شناسیم. به طور کلی به حذف واسطه‌های اصلی و رساندن مستقیم محصولات تولیدکننده به مشتری و مصرف‌کننده نهایی از طریق شبکه‌ای از مشتریان و توزیع کنندگان کمپانی و بدون دخالت واسطه‌ها، بازاریابی شبکه ای (Network Marketing ) یا بازاریابی چندسطحی ( Multi Level Marketing ) یا MLM نامیده می شود. شرکت های بازاریابی شبکه ای به واسطه Plan یا نمودار درآمدی که در ایران مجوز آن توسط وزارت بازارگانی صادر می شود، باعث کارآفرینی و اشتغالزایی افراد بسیاری توسط این تجارت می شود. در فروش شبکه‌ای، اشخاص به عنوان پیمان‌کاران یا نمایندگان مستقل با یک شرکت مادر در ارتباط هستند و هر شخص بر مبنای حجم کالا یا خدمات فروخته شده حاصل تلاش خودش و مجموعه افرادی که به واسطه وی به این تجارت وارد شده‌اند، حقوق یا پورسانت دریافت می‌کند.

تفاوت با شرکت های هرمی

به گفتهٔ کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC)، شرکت هرمی شرکتی‌ست که به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند. شرکت‌های هرمی محصولی را نمی‌فروشند و پول‌های مشتریان را در یکجا جمع می‌کنند و با آن کاری انجام نمی‌دهند. این شرکت‌ها در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران غیرقانونی هستند؛ چون در ازای جذب افراد پول می‌دهند بطور اجتناب‌ناپذیر فرو خواهند پاشید و وقتی هرم فروپاشی کند، بجز عده‌ای که در بالای هرم هستند همه دست خالی می‌مانند یا به عبارتی پول خود را می‌بازند. داشتن محصول، قانونی بودن شرکت را تعیین نمی‌کند. بعضی از شرکت‌های هرمی برای رد گم کردن، خود را شرکت ام‌ال‌ام معرفی کرده و محصولی را در پلان خود قرار می‌دهند ولی چون هدفشان فروش محصول نیست، قیمت آن بسیار بالاتر از بازار آزاد خواهد بود، یا اینکه دریافت محصول در آن شرکت‌ها مشروط به فعالیت در پلان تجاری‌شان است که برای کسانی‌که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مشتری پیدا کنند، پول از دست می‌رود. دو مشخصه بارز کمپانی‌های هرمی: انبار کردن کالاکمپانی مشتریان را وادار می‌کند که تعداد هر چه بیشتری کالا (عموماً با قیمت بسیار بالایی) بخرند تا درآمد بیشتری داشته باشند، حتی اگر نتوانند آن کالاها را به مصرف برسانند. در این صورت افراد رأس هرم سود هنگفتی می‌کنند در حالیکه محصول چندانی را به بازار ارائه نکرده‌اند و محصولات در زیرزمین‌ها انبار شده‌اند. عدم خرده فروشی (فروش جزء به مردم)به دلیل کیفیت پایین محصولات و هزینهٔ بالای آنها، در اغلب شرکت‌های هرمی محصولات فقط بین اعضای داخل هرم توزیع می‌شود، نه بین مردم عادی بیرون از هرم.

مشکلات بازاریابی شبکه ای

یک محصول جدید و شسته رفته را در نظر بگیرید که ویجت ( ابزارک ) نام دارد و به قیمت  ۱۰۰ تومان ( قیمت به منظور ساده شدن ثابت فرض میشود. ) فروخته می شود. حال در حالی که همه میتوانند از این ویجت استفاده کنند این کار را نمی کنند. برخی از چیزهای تازه می ترسند. برخی دیگر به برندهای موجود وفادارند. عده ای به دنبال خرید محصول سطح پایین تر با قیمت کمتر هستند و بعضی از مردم نیز فارغ از کیفیت به دنبال محصول گرانتری هستند تا با آن پرستیژ به دست آورند. تمامی این دلایل به همراه موارد دیگر جمع می شوند و موجب می شوند که تنها تعداد y ویجت به قیمت ۱۰۰ تومان فروخته شود.دغدغه اصلی فروشندگان میزان y و چگونگی پیش بینی آن برای حداکثر کردن سود است. دشوار بودن تعیین مقدار y به معنای عدم وجود آن نیست و هر یک ویجتی که بیشتر از مقدار y ساخته شود برای سازمان مشکل ساز خواهد بود. بازار تنها به y ویجت به قیمت ۵۰ تومان احتیاج دارد. با موجودی اضافی ویجت هایی که بیشتر از y است و کسی آنها را نمی خواهد و افرادی که برای فروش آنها استخدام کرده اید، چه می کنید؟هیچکس به شکل دقیق نمی تواند میزان yرا پیش بینی کند. قضیه به آن سادگی که فکر می کنید نیست ولی هدف فروشندگان پیش بینی دقیق y تا آنجایی که ممکن است می باشد و اینکه بتوانند ارزشی پایدار برای همه طرفین ارائه نمایند تا از هر گونه فرصت از دست رفته، اسراف، شکست جلوگیری کنند. با جستجو در اینترنت درباره آنچه برای شروع یک تجارت نیاز است با مواردی مثل برند تجاری،تبلیغات، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت بودجه، برون سپاری، تحقیق و توسعه و غیره مواجه خواهید شد. اما من به شما می‌گویم برای شروع یک کسب و کار با موضوع بازاریابی شبکه ای به هیچ کدام از آن‌ها نیاز ندارید.چند وقت پیش برای سخنرانی در یک همایش بازاریابی و سرمایه گذاری به دعوت دوستم راسل برانسن شرکت کردم من تنها فردی بودم که قرار بود درباره بازاریابی شبکه ای صحبت کند و وقتی صحبت‌هایم را شروع کردم با سالنی پر از دیرباورها مواجه بودم اما وقتی سخنرانی‌ام تمام شد چندین نفر از سرمایه گذاران میلیاردر به سراغم آمدند و از تغییر نظرشان درباره این مدل بازاریابی گفتند.

2 نظر

  • Admin

    سلام و درود خدمت شما خانم مهبودی
    مقاله ی ارزشمندی بود.خوشحالم که شماهم از این تجارت نوپا و قدرتمند حمایت کردید

    • Admin

      مرسی از شما و بازخورد خوبتون ..برام نظرتون بسیار ارزشمند است

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *