بازاریابی حضوری چیست؟

//بازاریابی حضوری چیست؟

بازاریابی حضوری چیست؟

بازاریابی حضوری به تکنیک فروش محصول به مشتری از طریق جلسات حضوری و ترغیب وی به خرید کالا یا خدمت، گفته می شود. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و به طبع آن افزایش ابزار ارتباطات جمعی، این روش مارکتینگ بسیار کم استفاده می گردد اما همچنان در کشور های جهان سوم و به خصوص کشور ما، این روش بسیار کارآمد بوده و همچنان جزو بهترین روش های فروش و مارکتینگ محسوب می گردد. اصلی ترین نقش را در بازاریابی حضوری نه شرکت ارائه دهنده محصول و نه خود محصول، بلکه شخص بازاریاب ایفا می کند. یک بازاریاب هرچه بیشتر به تکنیک های بازاریابی و روش های ارتباط برقرار کردن و توانایی متقاعد سازی دیگران، مسلط باشد، می تواند روی مشتری اثر بیشتری گذاشته و در نتیجه وی را برای خرید محصول بیشتر جذب نماید. از این رو یادگیری تکنیک های بازاریابی حضوری می تواند در این زمینه بسیار کارآمد باشد و یکی از اصلی ترین راه های موفقیت در این حرفه محسوب گردد.

روش های بازاریابی حضوری
ساده و شیک برخورد کنید:اولین و مهمترین نکته در مبحث بازاریابی حضوری توجه به آراستگی ظاهری و برخوردهای رفتاری خود می باشد. سعی کنید در عین سادگی، شیک پوش باشید و با رفتارتان روی مشتری تاثیر مثبت بگذارید. از شوخی های زننده بپرهیزید و روی رفتار خود کنترل داشته باشید.

با مشتری تعامل داشته باشید:

به طور کلی حرف زدن یک جانبه باعث خستگی شنونده خواهد شد. پس سعی کنید با ارائه سوالات گوناگون مشتری را به چالش کشیده و وی را در گفتگو شریک کنید. البته یادتان باشد که سوالات خصوصی نپرسید. از طرفی سعی کنید سخنان و خواسته های مشتری را تفسیر کنید تا به او این اطمینان خاطر را بدهید که همه خواسته هایش را فهمیده و انجام خواهید داد.

لبخند به لب داشته باشید:

سعی کنید در همان ابتدایی ترین برخوردها لبخند روی لب ها داشته باشید و چهره ای شاداب از خود نشان دهید. به مشتری اجازه فکر کردن بدهید:در بعضی موارد باید به مشتری مجال فکر کردن داده و سکوت اختیار نمود. سعی کنید تمام جوانب محصولتان را ارائه داده و پس از آن کمی مکث کنید تا مشتری بتواند فکر کند. این کار نشان می دهد که شما به نظر او احترام می گذارید و فقط به دنبال فروش محصول خود نیستید.

چگونگی موفقیت در بازاریابی حضوری

مهارت و پیشرفت، برآیند دانش، تخصص و تجربه اند. با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر دنیای امروز، بیشتر دانستن یک نیاز ضروری برای همه محسوب می شود. جالب است بدانید که نوعی مرگ جدید تعریف شده است که بیشتر درِ خانۀ اهالی کسب و کار را می زند و آن، مرگ اطلاعاتی است.دانسته های یک کارشناس فروش بر اساس حرفه ای که به آن مشغول است را می توان مورد تقسیم بندی قرار داد.اطلاعات عمومی: یک کارشناس فروش به علت ارتباطاتی که با مشتریان فعلی یا آیندۀ خود برقرار می کند، در مسیر جریان تبادل اطلاعات روزمرۀ بین افراد مختلف قرار می گیرد. از این رو بهتر است از طریق روزنامه ها و یا وب سایتهای عمومی از هر اطلاعاتی که می تواند نظر و علاقۀ او را به خود جلب کند، در جریان مهمترین اخبار و رویدادها و دانستنی های عمومی قرار بگیرد. برخورداری از اطلاعات در فرآیند یک مذاکره نیز بسیار پر کاربرد و گاهی نیز گره گشاست.

نکات مهم در بازاریابی حضوری

همۀ ما دوست داریم علایقمان را به اشتراک بگذاریم و بیشتر به سوی کسانی متمایل می شویم که علایق مشترکی میانمان وجود دارد.در اینجا توجه به دو نکته را ضروری می دانم، مواظب باشید زیاد دانستن شما موجب ابتلا به عادت پر حرفی نشود. برای برخورداری از یک حجم مناسب اطلاعات عمومی لازم نیست در هر مورد و زمینه ای کارشناس شوید.اطلاعات مرتبط: یک دسته از دانسته ها مرتبط با موضوع کاری بازاریابی حضوری هستند. بخشهایی از علوم روانشناسی، مدیریت، اقتصاد، حسابداری، جامعه شناسی، بازاریابی و آمار که جنبۀ کاربردی (غیر تحلیلی) دارند، می توانند در مسیر حرکت و پیشرفت یک کارشناس فروش به او کمک های فراوانی را برسانند.
اطلاعات تخصصی: یک کارشناس فروش می تواند با شرکت در برخی دوره های آموزشی تخصصی و یا از طریق خودآموزی، اطلاعاتی را دربارۀ کاری که می کند به صورت روشمند به دست آورد. برخورداری از این اطلاعات در روند کاری او بسیار بسیار مهم هستند. کارشناسان فروش می بایست بازار هدفشان را به خوبی بشناسند، اطلاعاتی دربارۀ مشتریان آینده داشته باشند، بدانند که با چه کسی به چه صورت برخورد نمایند، چگونه پیگیری نمایند، چه بگویند و چقدر بگویند، دربارۀ رقبا و نقاط ضعف و قوتشان در بازار بدانند، دربارۀ محصول ی که معرفی می کنند بدانند، دربارۀ نیازها و خواسته های مشتری بدانند ,هر محصول ی شرایط ویژه و منحصر به خودش را دارد. بنابراین، یک کارشناس فروش با دانستن نکات اصلی و کلیدی می تواند شرایط ویژۀ هر کاری را بداند و با دانسته های کلی خود تطبیق دهد.
تکنیکهای موثر در بازاریابی حضوری

اعتماد ایجاد کنید.از مهمترین اصول در دنیای کسب و کار و فروش و بازاریابی ایجاد حس اعتماد در مخاطب است. یکی از راه های ایجاد اعتماد این است که بگونه ای رفتار کنید که مخاطب احساس کند که شما بدنبال منفعت مشترک هستید و منفعت مخاطب را نیز در نظر گرفته ایدشنونده خوبی باشید.در بازاریابی و فروش حضوری باید بیشتر از آنکه حرف بزنید، سکوت کنید و شنونده باشید. فروشنده هایی که سعی می کنند مدام حرف بزنند و اجازه صحبت به مشتری را نمی دهند در امر فروش معمولاً موفقیت زیادی ندارند.مشتری را بمباران اطلاعاتی نکنید.برخی از بازاریاب ها به محض رسیدن به مشتری شروع به بمباران اطلاعات می کنند. آنها هر چیزی از محصولشان می دانند و هر نکته ای که به ذهنشان می رسد را به مشتری می گویندو کاری ندارند که آیا حرفی که می زنم بدرد این مشتری می خورد یانه.

توسط | ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۰۹:۰۴:۰۶ +۰۰:۰۰ دی ۱۶ام, ۱۳۹۶|کارآفرینی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه