اهمیت کارآفرینی و تاثیرات آن بر اقتصاد

//اهمیت کارآفرینی و تاثیرات آن بر اقتصاد

اهمیت کارآفرینی و تاثیرات آن بر اقتصاد

اهمیت کارآفرینی و تاثیرات آن بر اجتماع غیر قابل انکار است. کار آفرینی منبع پیدایش صنعت های جدید است.نوآوری اقتصادی بیشتر را به همراه دارد.منبع بنیادی افزایش در بهره وری است.رابطه ای فراگیر و پایدار با رشد اقتصادی دارد. پژوهشگران از دیدگاههای متفاوت تاثیرات کارآفرینی را به شرح ذیل ارائه داده اند

الف) تاثیرات اجتماعی:کارآفرینان تاثیرات شگرفی براجتماع دارند و موضوع کارآفرینی مورد توجه جامعه شناسان از جمله “ماکس وبر” جامعه شناس آلمانی کارآفرینی را یک فرآیند اجتماعی میداند که در آن کارآفرین با اشتیاق و پشتکار در کار، خوشتن خویش را پیدا می کند و از بند عادات  و سنت های همیشگی رها می شود. کارآفرینی به کاهش تفاوت های اجتماعی نیز کمک می کند.

ب) تاثیرات اقتصادی: کارآفرینی پیامدهای مثبتی که توسعه کارآفرینی در اقتصاد کشور ایجاد می کند، غیرقابل انکار است، بسیاری از محققان معتفقدند که، کارافرینی از توقف نظام اقتصادی در تعادلی ایستا جلوگیری کرده و به واسطه رفتار های فرصت جویا نه خود، اقدام به فرصت سازی برای همه نظام اقتصادی می نمایند و از این زاویه نظام اقتصادی را همچنان دینامیک و پویا نگه میدارد.ج) تاثیرات فرهنگی کارآفرینی:اگرچه فرهنگ به آرامی عملکرد کارآفرینانه را دگرگون می سازد ولی کارکردهای کارآفرینانه نیز فرهنگ را دگرگون می سازد  و این دو بر هم اثر گذارند.

نقش کارآفرینی

نقش شايسته كارآفريني و تآثير آن در رشد و توسعه اقتصادي ، توانمند سازي منابع انساني ، اشتغال زايي، استقرار و توسعه عدالت اجتماعي ، حضور گسترده و فعال در بازارهاي جهاني ، فقرزدايي و افزايش اميد به زندگي ، بر كسي پوشيده نيست. از اين رو كشورهاي مختلف در دهه هاي اخير با توجه به نقش مؤثر و مثبت كارآفرينان اقتصادي در توسعه جامعه ، بهره برداري از اين توانمندي را مورد توجه قرار داده اند. دستاورد راهبردي سياست هاي كارآفرينانه، دو پيامد مهم ايجاد اشتغال و پيشرفت است كه هر دو در خدمت توسعه عدالت اجتماعي خواهند بود. از سوي ديگر تحولات و دگرگوني هاي شگرف و عظيمي كه به دليل رشد فزاينده دانش ، صنعت و فناوري در زندگي بشر رخ داده موجب شده تا كشورهاي مختلف راهكارهاي مناسب و مؤثري را براي بهره گيري هر چه بيشتر از اين تحولات بيابند و به كار بندند و به همين علت انديشمندان عصر كنوني كارآفريني را شيوه نوين زندگي دانسته اند. دستيابي به اهداف آرماني سند چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران و نيز تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه كشور مستلزم توسعه فرهنگ و دانش كارآفريني به عنوان موتور محركه اين حركت عظيم است.

موانع کارآفرینی

الف) موانع ساختاری: چشم انداز یک شغل، به محیط اقتصادی که می تواند آسار کننده یا ضد کارآفرینی باشد بستگی دارد از سوی دیگر مجموعه ای از عوامل از جمله مقررات و قوانین، کیفیت کار دولت، دسترسی به تخصص و نیز فرهنگ حاکم بر محیط کلی اقتصاد تاثیرگذار هستند.پاره ای از مشکلات ساختاری که می تواند رشد و گسترش کارآفرینی را با دشواریها و سختیهای فراوان روبرو می کند بدین گونه می باشند: ۱- قوانین و مقررات، ۲- دولت، ۳- توزیع قدرت در شرکت و ساختار کنترل بر داریی ها، ۴- نظام حگومتی، ۵- نهادهای اساسی

ب) چالش های کارآفرینی: سختی و مشکلات ناشی از فهم قوانین و مقررات مربوطه در وضعیتی که نه تنها درک این گونه قونین از قدرت فهم مردم عادی خارج است بلکه حتی کارشناسان خبره نیز از فهم  آن ناتوان هستند یا با هم اختلاف نظر دارند مثل قانون مالیات ها و …کمبود اعضای هیئت علمی برای تدریس دروس کارآفرینی، نبود مجله علمی و  کتاب در این زمینه و عدم آگاهی کافی مسئولان و مدیران بر اهمیت کارآفرینی.

پيامدهاي كارآفريني

پيامدهاي كارآفريني  دامنه تاثيرات كارآفريني بر جامعه بسيار وسيع است . از تغيير در ارزشهاي اجتماعي تا رشد شتابان اقتصادي . محققين تغييرات مختلفي را كه كارآفريني در يك جامعه ايجاد مي كند ، بررسي كرده و آثار آن را از ديدگاه هاي متفاوت مورد بحث قرار داده اند.ساماندهي و استفاده اثربخش از منابع پيامدهاي مثبتي كه توسعه كارآفريني در اقتصاد كشور ايجاد مي كند ، غير قابل انكار است. مردم یک جامعه برای تامین محصولات و ارائه خدمات مورد نیازشان به یکدیگر متکی هستند . هر چه جامعه رشد بیشتری داشته باشد ، نقش افراد تخصصی تر و واضح تر می باشد . برای هر شخص مشکل است که به تنهایی نیازهای خود را برآورده نمایند . برای مثال ، یک زارع محلی می تواند برای خود برنج و مرغ و سبزیجات تولید کند ولی نمی تواند لباس و عینک و دارو بسازد . در شهر ، یک وکیل فعال قادر به ارائه خدمات گرانبهای قانونی است اما به محصولات و خدمات دیگران برای نیروی برق ،حمل ونقل ،غذا و مسکن وابسته است .

نتیجه گیری

کارآفرینان پیوسته در حال ابداع و توسعه کالا و خدمات جدید هستند . آنها همین طور به دنبال روشهایی هستند که این کالاها و خدمات به طور موثر تر تولید شوند . این گونه تلاشهای بدیع ،موجب تولید ماشین الات بهتر و سیستم های تولید موثر تر می شود . تعهدات کارآفرینی موجب بهبود دائمی استانداردهای زندگی می شود . ارتقای محصولات جدید و انجام خدمات مورد نیاز ، زندگی را راحت تر و ساده تر می کند . برای مثال آشپزی توسط کارآفرینان متحول گشته است . امروزه ما با وسایل جدیدی مانند زودپزهای سریع ،فرهای ماکروویو ، پلوپزها و ارام پزها پخت وپز می کنیم .۱٫ کارآفرینی موجب اشتغال می شود ۲-کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.۳-کارآفرینی موجب توزیع متناسب درآمد می شود و اضطرابهای اجتماعی را آرامش می بخشد .۴- کارآفرینی موجب بهره برداری از منابع و فعال شدن آنها برای بهره وری عظیم ملی می شود .۵- کارآفرینی موجب سود اجتماعی از طریق دولت می شود .

توسط | ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۹:۰۶:۴۵ +۰۰:۰۰ دی ۱۷ام, ۱۳۹۶|کارآفرینی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه